LWT idea projektu

Stowarzyszenie Na Górze

zaprasza do udziału w niezwykłym projekcie

Lato w teatrze w Kocinie”

Lato w teatrze w Kocinie” to szesnastodniowe bezpłatne warsztaty/półkolonie/. Między 5 a 21 sierpnia, codziennie od 10:00 do 16:00 uczestnicy podzieleni na pięć grup – dziennikarską, aktorską, taneczną, scenograficzną i muzyczną przygotują widowisko taneczno – aktorskie. Spektakl będzie pokazany w sali wiejskiej w Kocinie (19.08.2013), MGOK w Międzyborzu (20.08.2013) i sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Sośniach.

Termin:

05 – 21 sierpnia, codziennie od 10:00 do 16:00. 

Organizator nie zapewnia noclegów ani posiłków.

Miejsce:

Kocina – sala wiejska, gmina Sośnie.

Kontakt i zapisy:

teatrwkocinie@wp.pl,  tel. 604905488.

Lato w teatrze w Kocinie” to projekt skierowany do dzieci i młodzieży, którzy w niezwykły, twórczy i radosny sposób chcą spędzić czas na wakacjach. Uczestnicy projektu pod okiem doświadczonych artystów będą mieli okazję pobawić się w aktorów, muzyków, tancerzy, plastyków lub dziennikarzy. Podstawową ideą projektu jest zestawienie „starego i nowego”- kultury wiejskiej i popkultury. Muzykę ludową będziemy łączyć z hip-hop’em, rockiem czy blusem, a tańce ludowe z breakdanc’em i funky. Chcemy w ten sposób przekonać, że tradycja ludowa może stanowić wspaniałą inspirację do tworzenia nowych jakości w sztuce i biznesie.

Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej. Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział: Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

IDEA PROJEKTU

     W dzisiejszym świecie opartym na przekazie audiowizualnym, pędzie ku nowości i materialnemu rozwojowi, kultura ludowa uznawana jest za coś śmiesznego, niepotrzebnego, a nawet, jak to mówi młodzież, „obciachowego”. Mieszkańcy terenów wiejskich i mniejszych miejscowości często postrzegani są jako gorsi, ograniczeni czy po prostu głupi. Niestety nie tylko wielkomiejska społeczność, ale także sami mieszkańcy obszarów wiejskich często postrzegają siebie jako gorszych, wstydzą się swego pochodzenia i miejsca w którym żyją. Ludowe przysłowie mówi: „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dlatego też podstawowa idea naszego projektu zakłada wzmocnienie poczucia własnej wartości uczestników projektu oraz pokazanie młodym ludziom pozytywnego obrazu świata w którym żyją, wskazanie jego mocnych stron, a także uzmysłowienie możliwości jakie płyną z tradycji i kultury ludowej w której dorastają. Naszym celem jest pokazanie jak wiele elementów kultury ludowej zostaje asymilowana do tak zwanej kultury wyższej i popkultury, jak wiele elementów popkulturowych ma swą genezę w sztuce ludowej. Naszym celem jest także wskazanie, że pochodzenie nie determinuje losu, pokazanie jak wielu naukowców, artystów czy osób publicznych pochodzi z obszarów wiejskich.

       Zamierzamy przeanalizować z młodzieżą ich obraz własnej społeczności, odnaleźć pozytywne i negatywne strony dorastania poza wielkomiejską aglomeracją, poszukać możliwych rozwiązań barier kulturowych i edukacyjnych jakie niesie ze sobą mieszkanie na wsi. Przede wszystkim jednak chcemy wskazać, że największą barierą jest brak inicjatywy i działania, brak marzeń. Chcemy uzmysłowić i pokazać możliwości rozwoju płynące z środków unijnych, samoorganizowania się i zakładania stowarzyszeń. Chcemy zachęcić do działania i realizacji własnych marzeń.

Wychodzimy z założenia, że najskuteczniejsza nauka płynie z doświadczenia, tak więc większość tematów proponowanych młodzieży będziemy realizować warsztatowo lub zadaniowo. Prowadzący – oprócz organizowania pokazów filmowych, kostiumów, mini wykładów czy nauki tańców – będą stawiać uczestnikom zadania i wspierać ich realizację.

Dwa pierwsze dni projektu upłyną na wspólnych zajęciach i zabawach integracyjnych. Da to młodzieży możliwość zapoznania się z profilem każdej z grup. Instruktorzy natomiast będą mogli rozpoznać umiejętności i ukryte predyspozycje uczestników projektu. Chcielibyśmy bowiem pomóc uczestnikom odnaleźć i rozbudzić nowe pasje i zdolności. Chcemy uciec od schematu: „umiesz grać na skrzypcach – idziesz do grupy muzycznej”. Poznanie ukrytych możliwości uczestnika projektu pozwoli nam zaproponować mu przydział do konkretnej grupy, która najbardziej rozwinie te zdolności. Ostatecznie jednak decyzja do jakiej grupy dołączyć należeć będzie do uczestnika.

Zasadą tego projektu będzie zestawianie starego i nowego, kultury wiejskiej i popkultury. Hip-hopu z pieśnią dziadowską, polki z funky. Chcemy w ten sposób pokazać, zaszczepić w młodych ludziach przekonanie, że tradycja ludowa, ten pryzmat przez który są postrzegani i od którego często chcą uciec, może stanowić wspaniałą inspirację do tworzenia nowych jakości nie tylko w dziedzinie sztuki, ale także w biznesie. W tym celu planujemy zaprosić do projektu troje ludowych artystów, dając młodzieży możliwość spotkania ludzi, którzy z kultury rękodzielnictwa uczynili sposób życia i źródło utrzymania. Uczestnicy projektu będą mieli okazję nauczyć się szydełkowania, tkactwa, garncarstwa i tworzenia biżuterii, a także sztuki origami i tworzenia kwiatów z krepiny. Grupa muzyczna będzie także miała okazję nauczyć się wytwarzania ludowych instrumentów.

Stworzymy pięć grup: aktorsko-dramaturgiczną, taneczną, scenograficzną, muzyczną i dziennikarsko-promocyjną. Inspirując się poezją ludowego poety Jana Pocka, a także książką Franciszka Kotuli „Muzykanty” oraz przyjmując „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jako ramę dramaturgiczną, punkt wyjścia, dający nam możliwości zestawienia kultury miasta i wsi, stworzymy widowisko taneczno – teatralne. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotuje grupa muzyczna na własnoręcznie wykonanych prostych ludowych instrumentach (skrzypce diabelskie, basy skrzynkowe, rury głosowe itp.). Wspomagać nas będą instruktorzy i wiejscy muzycy. Chcąc zaangażować w nasz projekt całą społeczność Kociny, planujemy zorganizować koncert „Zespołu z Kociny”. Chcemy także, aby grupa dziennikarska zrobiła wśród mieszkańców wsi wywiady na temat historii weselnych. Historie te zostaną również włączone w widowisko. W spektaklu, tak jak w całym projekcie chcemy łączyć elementy tradycji wiejskiej z elementami sztuki współczesnej, popkulturowej. Muzykę ludową i pieśni dziadowskie zamierzamy łączyć z hip-hop’em, rockiem czy blusem, a tańce ludowe zestawić z breakdanc’em i funky. Ponieważ chcemy stworzyć widowisko taneczno – teatralne planujemu ścisłą współpracę grupy aktorskiej, tanecznej i muzycznej. W pierwszym tygodniu projektu aktorzy będą mieli cztery godziny zajęć aktorskich i dwie godziny zajęć tanecznych, tancerze natomiast cztery godziny zajęć tanecznych i dwie godziny zajęć aktorskich. Grupa muzyczna będzie w tym czasie wykonywać instrumenty i nauczy się na nich grać. W drugim tygodniu pracy grupa aktorska, muzyczna i taneczna będą wspólnie pracować nad widowiskiem.

Chcąc, by nasz projekt pozostał w pamięci uczestników i lokalnej społeczności na dłużej, grupa scenograficzna i dziennikarsko-promocyjna przygotują kalendarz na 2014 rok, w którym umieścimy zdjęcia i artykuły z projektu. Mamy nadzieję, że taka, wisząca w każdym domu pamiątka przywoływać będzie niezwykłe chwile naszego projektu i zachęcać do działania. Zamierzamy także zorganizować dla uczestników projektu i ich rodzin bieg terenowy. Celem biegu będzie zebranie wcześniej przygotowanych i schowanych na trasie biegu wiadomości na temat zakładania stowarzyszeń, dotacji rządowych i funduszy unijnych. Żywimy nadzieję, że zdobyte informacje stanowić będą zachętę do samoorganizowania się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s